چرا رنگ فرش بعد از شست و شو زرد میشه؟

زرد شدن فرش پس از شست و شو
106بازدید

گرچه دیگه امروز کمتر کسی به فکر شست و شوی فرش هست اما این مورد حتما واسه شما یا اطرافیانتون پیش اومده. بعد از شست و شوی فرش و وقتی خشک شده و پهنش کردین دیدین که ریشه هاش یا حتی بافت خود فرش زرد شده. خیلی از افراد با دیدن همچین صحنه ای جا میخورن و فکر میکنن دیگه این فرش، فرش روز اول نمیشه. خیلیا کلا قیدشو میزنن و میرن واسه خرید فرش بعدی اما!

نگران نباشین، این مشکل چیز عجیبی نیست و قابل حله. امروز با خوندن این مقاله از وبلاگ میتونین دست به کار بشین و بعدها برای بقیه هم تعریف کنین. اول از همه میخوام بهتون بگم،

چرا رنگ فرش زرد میشه!

مهمترین دلیل زرد شدن فرش استفاده از شوینده غیراستاندارده. شوینده هایی که توی بازار هستن هرکدوم بر اساس یه فرمول خاص مختص کار خودشون ساخته شدن. معمولا افراد فکر میکنن برای تمیزتر شدن فرش باید شویند های قوی تر و اسیدی تری رو انتخاب کنن اما این کاملا اشتباهه. به خصوص فرش هایی که بافت ظریف تری دارن هیچوقت نباید با این شوینده ها شسته بشن. بهتره برای این کار موقع خرید شوینده از خود فروشنده بپرسین یا از قبل با یه متخصص این کار مشورت کنین و شوینده ای رو انتخاب کنین که جواب پس داده باشه. شوینده هایی که خاصیت اسیدی کمتری دارن انتخاب بهتری هستن.

اما یه مورد دیگه که میتونه باعث زرد شدن فرش بشه اینه که قبل از شست و شوی فرش اونو جارو نکرده باشین. چون همینکار باعث میشه که گرد و غبار در بین بافت های فرش بمونه و بعد هم که با آب مخلوط بشه اصطلاحا به خورد فرش بره و رنگ زدی بهش بده

چیکار کنیم که زردی فرش بر طرف بشه؟

اولین کاری که باید بکنیم اینه که بعد از شست و شوی فرش باید آب رو به طور کامل ازش خارج کنیم تا نم باقی مونده توی فرش از بین بره. موندن همین آب در لابلای بافت های فرش و ریشه های اون میتونه فرش رو زرد کنه پس باید تمام آب موجود توی جسم فرش بعد از شستن فرش ازش خارج بشه. بهترین پیشنهادی که میتونم بهتون بدم اینه که فرش رو به صورت عمودی کنج دیوار روی یه چهارپایه قرار بدین. یا اگه فضای کافی دارین، میتونین روی دیوار حیاط پهنش کنین.

اگه بازهم با رعایت این نکات دیدین فرش زرد شده دوتا راهکار دارین! یکی اینکه اگه درجه زرد شدن فرش خیلی زیاده دیگه خودتون کاری انجام ندین و اینکارو به یه قالیشویی معتبر بسپارین تا متخصص انجام این کار واستون درستش کنه.

شست و شوی فرش
اما اگه زردی فرش کم باشه خودتون میتونین درستش کنین. چجوری؟
کافیه یه شوینده با خاصیت اسیدی پایین بخرین و شوینده رو داخل آب گرم بریزین.دقت کنین گفتم آب گرم! یعنی نه آب سرد و نه آب داغ. آب سرد نمیتونه هیچ کاری انجام بده و آب داغ هم بیشتر آسیب میزنه. خب حالا یک تشت زیر محل زردی فرش قرار بدین و محلولی که درست کردین رو به آرومی با یه ابر یا اسفنج تمیز روی قسمت زرد شده بزنید و به آرومی ماساژ بدین.

کارتون که تموم شد کافیه زیر فرش به جای تشت یه چهارپایه قرار بدین و قسمتی از فرش که رو مجدد شستین به حالت عمودی شکل دربیارین تا آبی که توی جسم فرش نفوذ کرده ازش خارج بشه. بعد از خشک شدن فرش میتونین ببینین که زردی که قبل از شست و شوی فرش ایجاد شده بود از بین رفته.

دیدگاهتان را بنویسید