راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس

راه های بدست آوردن اعتماد به نفس
97بازدید

روابط با انسان ها و نیاز به ارتباطات عاطفی، معاشرتی و … جزء جدایی ناپذیر انسانهاست و تنها چیزیه که ما هیچوقت به دنبال یاد گرفتنش نمیریم. به جرات میتونم بگم اکثر کسانی که میشناسم مهارت های فردی بسیار ضعیفی دارن. به عنوان مثال اعتماد به نفس کمی دارن ولی اونها رو پذیرفتن و فکر میکنن همینه و بهتر ازین نمیشن.

تقویت مهارت های فردی توی زندگی مهمترین چیزیه که اگه یاد بگیرین میتونین به راحتی شرایط زندگی رو برای خودتون و اطرافیانتون به مراتب بهتر کنین.به دست آوردن اطمینان بیشتر به مهارت های اجتماعی باعث میشه اعتماد به نفس شما هم زیاد تر بشه.

با خوندن این مقاله از سری مقالات موج بلاگ میتونین مهارت های لازم برای بالا بردن اعتماد به نفس رو پیدا کنین. با انجام خیلی ازین راه کارها به صورت کوتاه مدت حتی میتونین اعتماد به نفس بالا رو تجربه کنین.

و اگر بتونین به صورت دائمی اونها رو در دراز مدت تکرار کنین، قطعا این اعتماد به نفس در ریشه های عمیق تری از شخصیت شما شکل میگیره و تبدیل به عادت میشه. عادت به اعتماد به نفس داشتن! به نظر عادت خیلی خوبی میاد…

راه های بدست آوردن اعتماد به نفس
خب برای شروع ایجاد به اعتماد به نفس اولین سوالی که باید از خودتون بپرسین اینه:

در مورد خودم چه چیزی هست که دوست دارم بهتر بشه؟

الان دیگه نیازی به خجالت و تعارف با خودمون نداریم. آدم ها شاید توی جمع دوستان یا خانواده یا هرجای دیگه ای ای موضوع رو کتمان کنن و بگن نه من اصلا آدم بی اعتماد به نفسی نیستم! ولی بهتره با خوتون رو راست باشین. اگه اعتماد به نفس ندارین یا این حس درونتون کمه، اولین خواسته شما اینه که ای کاش اعتماد به نفس زیادی میداشتم.

این خواسته خیلی از آدم هاست که بتونن مهارت های فردیشونو بالا ببرن. مثه اعتماد به نفس ! ولی ممکنه راه های درستی رو پیدا نکرده باشن. ما اینجا سعی میکنیم موارد مهمی رو به صورت خلاصه وار بهتون آموزش بدیم تا بتونین بر اساس اونها مسیر افزایش اعتماد به نفستون رو پیدا کنین.

نکته مهم اینجاست که نباید همه این موارد رو باهم به کار ببرین، سعی کنین در ابتدا با خوندن هرکدوم ازین موارد در مرحله اول درک عمیقی از معنی اون پیدا کنین و بعد هم با تکرار اون مورد به نتیجه برسین و بعد به سراغ موارد بعدی برین. قطعا بعضی موارد ساده تره ولی بعضیا تمرین بیشتری میخواد.

۱- قبول کنین که گذشته، گذشته!

اولین چیزی که موقع خوندن این مقاله به ذهن هرکسی میرسه اینه که خب من ۱۰ ساله که اینجوریم، اعتماد به نفس کمی دارم و دیگه هم درست بشو نیست.
اینگونه افراد تسلیم سرنوشت شدن و فکر میکنن داشتن اعتماد به نفس کار خیلی سختیه و دیگه از اونا گذشته. اول از همه ازتون میخوام تمام این باورهای غلط رو دور بریزین و اجازه ندین گذشته شما آیندتون رو بسازه.
این زمان حال هستش که باید آینده شما رو بسازه.
اگه تا الان اعتماد به نفس پایینی داشتین یا اصلا اعتماد به نفس نداشتین عیبی نداره. از الان به بعد میخوایم این روال رو عوض کنیم همون طور که خیلی ها قبل از ما اینکارو کردن.
تاثیر گذشته بر اعتماد به نفس

۲-  بدترین چیزی که ممکنه واستون اتفاق بیفته چیه؟

همه ما ترسی توی وجودمون داریم ولی دقیقا نمیدونیم اون چیه. استرس و نگرانی های ما ناشی از همین ترس هاست. ترس از آینده، ترس از شغل، ترس از ازدواج، ترس از دست دادن و…. ولی اینها همه فقط تصاویر گنگی هست که توی ذهن ما جا خوش کردن. زمانی که شما توی خلوتتون بشینین و فکر کنین دقیقا چی میتونه ناراحتتون کنه شاید هیچکدوم ازینا واقعا نتونه روتون تاثیری بزاره. سعی کنین تصویر روشنی از واقعیت داشته باشین.
از خودتون بپرسین واقعا بزرگترین ترس من چیه؟ بدترین اتفاقی که میتونه واسه من بیفته چیه؟ سعی کنین بشناسینش. اتاق تاریک ترسی داره چون توی تاریکی هیچی معلوم نمیشه و فقط تصورات ذهن هستن که باعث ترس میشن. خب اگه چراغ رو روشن کنین چی؟ میبینین که دلیلی برای ترس وجود داره.
حرف منم همینه، بشینین و ترس هاتون رو روی کاغذ بنویسین و بعد سعی کنین درکشون کنین که اونقدرا هم بد نیستن و بعد کنترلشون کنین. شما با مدیریت ترس های درونیتون میتونین به حس اعتماد به نفس خودتون اجازه نمود بدین.

۳- جسور باشین! و یه چیز جدید امتحان کنین!

در راستای از بین بردن ترس ها برای بروز اعتماد به نفس ، میتونین یکمی پارو از چهارچوب های ذهنی که برای خودتون در نظر گرفتین فراتر بزارین. ناپلئون جمله معروفی داره که میگه برای مقابله با ترس ها بهش پشت نکن! به استقبالش برو.
یه وقتایی توی زندگی لازمه که از محدوده آرامشی که برای خودتون در نظر گرفتیم بیرون بیایم و به سراغ چالش های جدید بریم. رویایی با چالش های جدید میتونه اعتماد به نفس مارو تقویت کنه.
دوستی داشتم که از شرایط کارش همیشه ترس و وحشت داشت.مدام نگران این بود که نکنه از کارش اخراج بشه و همین باعث میشد که هروز با رفتار خیلی ضعیف و شکننده ای سرکار حاضر باشه. اعتماد به نفس ضعیفی داشت و همین باعث میشد حال خوبی نداشته باشه.
به نظر من اگه اون تصمیم میگرفت که با بزرگترین ترس زندگیش، یعنی از دست دادن کارش روبرو بشه، لازم نبود هروز با ترسش زندگی کنه. میدونین منم یه زمانی کارمند بودم و این حس رو درک میکنم اما اونو شناختم و کنترلش کردم.
من سعی کردم بیرون از محل کارم شغل جدیدی برای خودم درست کنم و این چالشی بود که ازش موفق بیرون اومدم. حالا وقتی میرم سر کار اعتماد به نفس بیشتری دارم چون مطمئنم اگه روزی عذرم خواسته بشه، کار دیگه ای دارم که خودمو تامین کنم.
به توانایی های خودتون ایمان داشته باشین و به سراغ چالش های جدید برین.
اعتماد به نفس

۴- انجامش بدین!

یکی از اصول افزایش به اعتماد به نفس انجام دادن کارهای مختلف با برنامه ریزی های از قبل تعیین شدست. یکی از موثرترین راه ها همینه! مثلا تصمیم بگیرین صبح ها زود از خواب بیدار بشین. این یه تصمیم بزرگه اما با برنامه ریزی و قدم های کوچک قابل انجامه و وقتی بهش برسین میتونین به خودتون افتخار کنین.

یا مثلا برنامه فرداتون رو روی یه کاغذ بنویسین و فردا هرکدومش رو که انجام دادین جلوش یه علامت تیک بزارین. همون شب برنامتون رو نگاه کنین و ببینین چندتا تیک خورده. همین کارهای به ظاهر ساده و کوچک تاثیر بسیار بزرگی بر روی اعتماد به نفس شما میزاره.

چون ضمیر ناخودآگاه شما کم کم میپذیره که شما هرکاری رو انجامش میدین! یادتون باشه واسه ضمیر ناخودآگاه بزرگ و کوچکی کار معنا نداره، فقط انجامش بدین!

چطور با اعتماد به نفس باشیم؟

۵-موسیقی نشاط انگیز

میدونستین با گوش کردن موسیقی هایی که ریتم تند و نشاط آوری دارن، انگیزه و اعتماد به نفس پیدا میکنین؟ این یک تحقیق علمی بود و روی خیلی از افراد آزمایش کردن و دیدن کسانی که قبل از رفتن به مهمونی، کلاس درس، جلسه کنفرانس و… موسیقی با ریتم تند گوش میکنن اعتماد به نفس بیشتری نسبت به بقیه پیدا میکنن.

در کل سعی کنین موسیقی هایی که ریتم های غم انگیز و ناراحت کننده دارن(که متاسفانه زیاد هم شده) گوش نکنین. گوش کردن موسیقی اگر با تمرکز انجام بشه میتونه به شدت روی روحیه و ذهنیت شما تاثیرگذار باشه.

۶- خودتان را بشناسید

منظورم ازینکه میگم خودتونو بشناسین اینه که بعضی وقتا باید بشینین و با خودتون فکر کنین.

شما دقیقا کی هستین؟! به دنبال چه هدفی هستین؟! چی ناراحتتون میکنه؟! چی خوشحالتون میکنه؟!

هرچقدر بهتر خودتون رو بشناسین، بهتر میتونین عملکرد ذهنتون رو یاد بگیرین و وقتی اونو بشناسین میتونین همونجور که خودتون میخواین برنامه ریزیش کنین.

اعتماد به نفس

۷- خودتان را مقایسه نکنید!

اینکه به اطرافتون نگاه کنین و مثلا بگین: دوستم خیلی آدم خوشبختیه چون… ولی من!

این بدترین کاریه که شما میتونین با خودتون بکنین چون با این کار دستی دستی خودتونو تخریب کردین. آدمی که خودشو تخریب میکنه چطور میتونه اعتماد به نفس داشته باشه؟

آدم هایی که خودشون رو با دیگران مقایسه میکنن مدام فکر این هستن که از زندگی عقب افتادن و باید بجنبن. این طرز فکر اینقدر استرس و اظطراب توی وجود اون شخص ایجاد میکنه که هیچ کاری رو نمیتونه به درستی انجام بده.

به هیچ وجه نباید خودتون رو با دیگران مقایسه کنین. بجاش میتونین خودتون رو با گذشته خودتون مقایسه کنین. قبلا چه جور آدمی بودی، چیکار میکردی، چقدر پیشرفت داشتی توی زندگیت و الان چطور؟ روی توانایی ها، استعدادها و شرایط زندگی خودتون تمرکز کنین و سعی کنین واسه بهتر کردن این شرایط تلاش کنین.

۸- خودتان را دوست داشته باشید.

این یکی از اولیه ترین اصول تکنیک ذهنی برای اعتماد به نفس هستش. خودتو دوست داشته باش!

معمولا افرادی که از دیدن خودشون توی آینه حس خوبی نمیگیرن اعتماد به نفس های پایینی دارن. مدام غر میزنن که چرا هیکل من اینجوریه! چرا من این شکلیم! چرا…

این هم یک نوع دیگه ای از خودتخریبی هستش که اعتماد به نفس شما رو از بین میبره. به جرات میتونم بگم ۹۰ درصد افکاری که توی ذهن ما هست واسه دیگران اهمیتی نداره و این فقط ما هستیم که به اونا فکر میکنیم.

دست ازین کار بردارین و خودتونو دوست داشته باشین. باور داشته باشین که شما اشرف مخلوقات خدا هستین و برای این سپاسگزار باشین

از امروز تمرین کنین و کم کم این حس خودتخریبی رو از بین ببرین. بعدها میبینین که چقدر همین احساس دوست داشتن خودتون میتونه براتون اعتماد به نفس ایجاد کنه.
اعتماد به نفس

۹- روابط اجتماعی

نیاز به ارتباطات اجتماعی سالم یکی دیگه از پارامترهای ایجاد اعتماد به نفس در شماست. حتما دقت کردین آدم هایی که دوست های زیادی دارن یا ارتباطات اجتماعی گرم تری دارن، اعتمادبه نفس بیشتری دارن.

نیاز به برقراری روابط اجتماعی سالم میتونه این طرز فکر خطرناک که “شما تافته جدا بافته هستید” رو در شما از بین ببره. شما نمیتونین همزمان احساس تنهایی و خاص بودن رو داشته باشین و در عین حال اعتماد به نفس داشته باشین!

یادتون باشه هرچقدر بتونین مهارت های اجتماعی خودتون رو تقویت کنین، اعتماد به نفستون هم بیشتر میشه.

۱۰- مثبت اندیشی

ما آدمها با خاطراتمون زندگی میکنیم و همین باعث میشه که اتفاقات تلخ گذشته رو همیشه با خودمون حمل کنیم. به هر آدمی نگاه میکنم میبینم داره زیر بار کوله ای اتفاقات منفی گذشته خودش له میشه ولی هنوزم حاضر نیست اونارو رها کنه.

البته این فقط یک عادته و میتونین تغییرش بدین، هر چقدر شما افکار مثبت بیشتری نسبت به گذشته و حال و آینده خودتون داشته باشین اعتماد به نفستون هم بیشتر میشه.

 راهکار مثبت اندیشی چیه؟

۱- با آدم هایی معاشرت کنین که مثبت اندیش هستن. (واقعیت اینه که ما شبیه آدم های اطرافمون میشیم.)

۲- اطلاعات و احساسات مثبت رو جذب کنید. ما نیازی به اطلاعات منفی مثه اخبار حوادث، دیدن فیلم هایی که احساسات خشونت بار و منفی دارن و یا هرچیزی که حس منفی داشته باشه نداریم.

۳- استفاده از تمرین های مدیتیشن(یوگا) در از بین بردن افکار منفی و ایجاد مثبت اندیشی بسیار تاثیرگذاره.

مدیتیشن و افزایش اعتماد به نفس

۱۱- ورزش و تمیرینات جسمانی

ورزش کردن همیشه احساس شادابی برای شما ایجاد میکنه و در نهایت این احساس خوشایند منجر به اعتماد به نفس میشه. سعی کنین یک برنامه روزانه یا هفتگی منظم برای ورزش کردن در نظر بگیرین.

در این صورت علاوه بر پیدا کردن اندام مناسب به لحاظ ظاهری که خودش ایجاد اعتماد به نفس میکنه، به لحاظ روحی هم نشاط و شادابی پیدا میکنین که به طور اتوماتیک‌وار اعتمادبه‌نفس افراد را بالا می‌برد.

۱۲- توجه به استعدادها

انسان ها همگی خلاق هستن و هرکدوم به نحوی استعداد و توانایی هاشون رو توی یه زمینه مشخص پرورش میدن.این موضوع در سنین کودکی بیشتر به چشم میاد و به مرور بعد از گذشت کودکی و نوجوانی فراموش میشه.
این که بتونین خلاقیت و استعدادهاتون رو دوباره کشف کنین باعث ایجاد اعتماد به نفس میشه.سعی کنین با استفاده از استعدادهاتون یه چیز جدید خلق کنین!
همیشه خلق چیزهای جدید که نشات گرفته از توانایی ها و استعدادهای ما باشه اعتماد به نفس ایجاد میکنه.

۱۳- وانمود کنین که اعتماد به نفستون بالاست

آره چه عیبی داره؟! حتی اگه اعتماد به نفس پایینی دارین باز هم سعی کنین خودتونو گول بزنین. ضمیر ناخودآگاه شما نمیتونه تشخیص بده که شما دارین راست میگین یا دروغ! اون فقط افکار شمارو میبینه و قبول میکنه.

این خودش نوعی تمرین برای پرورش اعتماد به نفس شماست و این کار باعث میشه شما از محدودیت های ذهنی که برای خودتون ساختین بیرون بیاین.

این راه کار در اوایل کمی سخت به نظر میرسه و شاید نتونین به سادگی خودتونو متقاعد کنین و وقتی یه مدت میگذره میبینین که دروغ هم نبوده! و شما واقعا اعتماد به نفس پیدا کردین.

۱۴- از قوه تخیلتون استفاده کنین

همونطور که گفتیم ذهن شما خیلی قدرتمنده و اگه بتونین نحوه عملکرد اونو یاد بگیرین دیگه هیچ غیرممکنی براتون وجود نداره.
از همین ابزار قدرتمند برای افزایش اعتماد به نفس استفاده کنید. تجسم و تصویر سازی ازینکه شما چقدر آدم با اعتماد به نفسی هستید، به مرور اعتماد به نفس واقعی رو در شما ایجاد میکنه.
چشماتونو ببندین و تصویر کنین قراره به یه جلسه خیلی مهم برین. از لحظه ورود به جلسه، نحوه ارتباط با افراد حاضر، صحبت ها، گفته ها ، شنیده ها و… همه چیز رو تصور کنین و خودتون رو در بهترین حالت ممکنی که دوست دارین توی تصوراتتون قرار بدین.
در نهایت تصور کنین جلسه اون طور که شما خواستین پیش رفته و به نتیجه دلخواهتون رسیدین.
این تمرین رو حداقل شبی یه بار انجام بدین تا از درون اعتماد به نفس بالا داشتن رو پذیرین.
افزایش اعتماد به نفس

۱۵- تاثیر محیط اطراف!

در مورد این موضوع به صورت خلاصه توی موارد قبلی خدمتون گفتم که ما شبیه آدم های اطرافمون میشیم. اگه ما به دنبال این هستیم که اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم نمیتونیم با آدم های ضعیف و کسانی که مارو تحت فشار قرار میدن در ارتباط باشیم و انتظار چیز دیگه ای داشته باشیم؟

زندگی نامه آدم های موفق و با اعتماد به نفس رو مطالعه کنین و سعی کنین به سبک اونها زندگی کنین.

۱۶-حرکات بدن

Body Language یا حرکات بدن علمیه که به واسطه اون میتونیم رفتارهای درونی آدم ها رو از روی حرکات بدنشون تشخیص بدیم. و برعکس با کنترل حرکات بدن میشه احساسات و افکار رو تغییر داد.

مثلا افراد مضطرب مدام پایشان را حالت استرسی تکان میدن. یا آدم هایی که تند تند راه میرن و مدام یه نگرانی دارن که خودشونم نمیدونن چیه. برای اینکه اعتماد به نفس داشتن رو باور کنین باید رفتارهایی که آدم های با اعتماد به نفس توی حرکاتشون دارن رو داشته باشین.

شما با آرام راه رفتن کم کم ریلکس میشین، با تکان ندادن پا در موقع نشستن کم کم آرام میگیرین و همین سیگنال های حرکتی به مغز شما دستور میده که من به دنبال استرس و اضطراب نیستم.

خب، نتیجه چیه؟ پیدا کردن اعتماد به نفس بیشتر!

۱۷- برونگرا شوید!

معمولا آدم هایی که درونگرا هستن اعتماد به نفس کمتری دارن و دلیلش هم کاملا روشنه. توی مورد ۹ به طور کامل توضیح دادیم. آدم های درونگرا بیشتر درگیر افکار و صحبت های دیگران در مورد خودشون هستن و همین باعث میشه که توی یه فضای مجازی از افکار خودشون رو حبس کنن.

از این به بعد یه تمرین دیگه برای بالا بردن اعتماد به نفس داریم. اونم اینکه هر بار دچار این تله شدین به خودتون یادآوری کنین که این عامل اعتماد به نفس شما رو از بین میبره.

سعی کنین در این جور مواقع به بیرون تمرکز کنین. تمرکز به بیرون درکنار اینکه به بالا بردن اعتمادبه‌نفستان کمک می‌کند، راهی عالی برای تقویت مهارت‌های مردمی و اجتماعیتان هم هست.

برونگرایی عامل افزایش اعتماد به نفس

۱۸- مشکلات را کوچک کنید

با این تکنیک میتونین به شکل دیگه ای، اعتماد به نفس رو در خودتون افزایش بدین. اتفاقاتی که باعث ناراحتی ما میشن و ذهن مارو درگیر خودشون میکنن اونقدری که به چشم میان، بزرگ نیستن.

هربار دچار اتفاقات منفی شدین که روی اعتماد به نفس شما تاثیر بدی گذاشت این سوالو از خودتون بپرسین.

آیا این اتفاق در ۵ سال آینده بازهم مسئله مهمی هستش یا نه؟

همیشه پاسخ به این سوال منفیه و همین کمکتون میکنه که از درگیری ذهنی اتفاقات منفی خلاص بشین. این سوال باعث میشه با مشکلات روزمره ساده تر کنار بیاین و اونارو خیلی برای خودتون بزرگ نکنین.

۱۹- شکست چیست؟

شکست در زندگی شما چه معنایی داره؟ نوع نگاه شما به شکست خوردن در زندگی میتونه اعتماد به نفس شمارو از بین ببره. ممکنه تعریفی که تا حالا از شکست داشتیم، تعریف درستی نباشه و شکست برای هر شخصی معنی متفاوتی داشته باشه.

برای این کار به زندگی آدم های موفق نگاه کنین و ببینین اونها چطور با شکست های زندگیشون کنار میان. شکست به معنای تمام شدن مسیر نیست. اینکه شما یاد بگیرین به هر شکستی توی زندگی به دید تجربه کسب کردن نگاه کنین ، احساس اعتماد به نفس شما رو به طرز عجیبی افزایش میده.

واقعیت اینه که شما دارین برای زندگی بهتر و تقویت مهارت های فردیتون همه تلاشتون رو انجام میدین پس نگران چیزی نباشین. در مسیر این تلاش ممکنه بارها و بارها شکست بخورین ولی نباید کوتاه بیاین و تا به نتیجه دلخواهتون نرسیدین دست از تلاش برندارین.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید