ده ها سبک دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی انگلیسی
120بازدید

طراحی داخلی و چیدمان دکوراسیون داخلی منزل میتونه توی هر خونه ای نقطه قوت یا ضعف باشه! البته چیدمان دکوراسیون داخلی منزل کار بسیار تخصصی هستش و اگه در سطح حرفه ای بخواد کار بشه قطعا کار هرکسی نیست. برای یک طراحی و چیدمان خوب باید اول از همه سبک های دکوراسیون داخلی منزل رو یاد بگیرین.

برای طراحی سبک های مختلف طراحی داخلی منزل، ویژگی های زیادی در نظر گرفته میشه. از روحیات و علاقه اشخاص گرفته تا تعداد اعضای خانواده و سبک زندگی و….

به عنوان مثال هیچوقت یه خونه مدرن برای یه آدم مجرد مناسب زندگی یه خونواده با بچه های کوچیک نیست و همینطور برعکس. پس شناخت سبک معماری داخلی میتونه توی انتخاب چیدمان دکوراسیون داخلی منزل کمک زیادی بهتون بکنه. خب با موج بلاگ همراه باشین تا بریم سبک های مختلف دکوراسیون داخلی رو باهم بررسی کنیم.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی منزل

 

۱- دکوراسیون داخلی به سبک سنتی(ایرانی)

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

از دکوراسیون به سبک ایرانی شروع میکنم چون این سبک از دکوراسیون داخلی منزل آرامش خاصی رو به آدم میده. معماری ایرانی به لحاظ محاسبات دقیق، هندسه مرتب، فرم های درست پوشش در همه جای دنیا مورد توجه خاصی هستش.

وجود ستون های بلند، پنجره های چوبی با پنجره های مشبک شیشه ای، نمای آجری دیوارها و همینطور وجود فرش ، گلیم، ترمه، تخت چوبی، پشتی و… میتونه در عین سادگی شکوه و جلال زیبایی یک معماری ایرانی رو به رخ بکشونه.

دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

استفاده از رنگ های گرم و تند در کنار نقوش اسلامی و سنتی که بعدها باهم تلفیق شدن به زیباتر شدن فضا خیلی کمک میکنه.

سبک دکوراسیون داخلی منزل به سبک ایرانی اصیل خیلی وقته که از بین مردم جمع شده و دلیلش هم نیاز به فضای زیاد برای معماری صحیح هستش.با این حال خیلی از مردم امروز سعی میکنن یه اثری از دکوراسیون ایرانی رو توی خونشون پیاده سازی کنن.

۲- سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک یا سنتی غربی

دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک

برای درک بهتر سبک کلاسیک دکوراسیون داخلی منزل باید فیلم های آمریکایی قبل از سال ۲۰۰۰ رو ببینین. سبک خونه هایی که توی فیلم های پدرخوانده یا امثالهم دیدین کلاسیک یا سنتی غربی هستش. این سبک، یه سبک پیشرفته با جزئیات زیاده. ریزه کاری ها توی این سبک خیلی مهم هستش و تقریبا در تمام فضا میشه این جزئیات رو دید.

روی مبل ها، لوستر، میز ، پایه های آباژور، گلدان و …یکی از المان های ثابت برای تزئین دکوراسیون داخلی منزل به شکل کلاسیک استفاده از گل ها و گلدان های مجلل است. عضو جدا نشدنیه یه طرح کلاسیک چوب هستش! مثه پارکت یا دیوارپوش و ستون های چوبی.

بافت رنگی در دکوراسیون داخلی منزل کلاسیک رنگ های تیره و پررنگ هستش و معمولا از مخمل های با رنگ های تیره برای پرده ها یا مبل ها استفاده میشه.

۳- دکوراسیون داخلی منزل به سبک چینی

دکوراسیون داخلی منزل چینی

سبک دکوراسیون داخلی چینی با این سه کلمه خلاصه میشود، سادگی، انرژی، طبیعت. سادگی ازین جهت که در دکوراسیون داخلی منزل به سبک چینی محل قرار گرفتن هرچیزی با فلسفه خاصی است و به نحوی تعبیه میشود که دسترسی و نحوه استفاده از آن به ساده ترین روش ممکن باشد.

سادگی در رنگ بندی و عدم استفاده از طرح ها و رنگ های شلوغ به سادگی بیش از پیش این نوع سبک اضافه میکند.

انرژی ازین جهت که قوانین فنگ شویی را در طراحی و چیدمان منزل در نظر میگیرند. چینی ها به برقراری اعتدال میان عناصر پنج گانه فنگ شویی که آب، خاک، آتش، چوب و فلز است در طراحی معماری بسیار اهمیت میدهند و نحوه چیدمان در دکوراسیون داخلی را نیز بر این اساس در نظر میگیرند. استفاده از بامبو هم به همین دلیل است، چون این گیاه میتواند تمامی عناصر فنگ شویی را در بر بگیرد.

و اما طبیعت از چه نظر؟ در معماری داخلی چینی به استفاده از آنچه در طبیعت یافت میشود بسیار تاکید میگردد. برای همین است که معماری چینی بر پایه استفاده از چوب بنا شده وتقریبا ۹۰ درصد فضا را با چواب طراحی و اجرا میکنند.

۴- دکوراسیون داخلی منزل به سبک فرانسوی

طراحی دکوراسیون داخلی فرانسوی

سبک فرانسوی در دکوراسیون داخلی منزل، ترکیبی از سبک روستیک و سلطنتی است. رنگ های مورد استفاده در طراحی داخلی به سبک فرانسوی طلایی، قرمز، آبی و سبز هستش و یکی از مشخصات بارز طراحی فرانسوی استفاده از سنگ و آجر در طراحی داخلی است. پرده های بلند با رنگ های روشن و طلایی یکی دیگر از ویژگی های طرح های فرانسوی هاست.

استفاده از گلدان های با رنگ هایی در سبک طیف رنگ های گفته شده یکی دیگر از جذابیت های طرح های فرانسوی هاست. گچ بری های نزدیک به طرح های کلاسیک بر روی دیوارها و استفاده از آباژورها در ترکیب نورپردازی فضای اتاق ها نیز ویژگی هست که از سبک سلطنتی گرفته شده.

سبک مبل ها و روکش آنها در طراحی داخلی فرانسوی نیز ترکیبی از سادگی سبک روستیک و همچنین کلاسیک می باشد. میزها در سبک فرانسوی دارای لبه های دالبری شکل هستند. برخلاف تصور اکثر افراد که فکر میکنند سبک فرانسوی سبک قدرت و شکوه است اما برعکس این نوع از طراحی داخلی منزل بسیار صمیمی و ساده است و ترکیب رنگ های گرم آن نیز نشان از دوستی و سادگی بیشتر دارد.

۵- دکوراسیون داخلی منزل به سبک سوئدی

چیدمان دکوراسیون داخلی منزل به سبک سوئدی

سبک سوئدی در طراحی دکوراسیون داخلی بیشتر ناشی از آب و هوای اسکاندیناوی هستش. هوای ابری و زمستون های طولانی مدت در این کشور باعث شده تا مردم برای حل مشکل نور محیط، طراحی دکوراسیون های داخلیشون رو به سمت رنگ های روشن، سفید، آبی و کرم ببرن.

این سبک طراحی باعث میشه علاوه بر تامین روشنایی لازم، گرمای صمیمی و دوست داشتنی نیز به محیط القا بشه که در روزهای سرد زمستون گرم کننده منزل باشه. استفاده از آبجکت های خاص و براق کمک میکنه تا محیط از سادگی و یک دستی دربیاد و همینطور رنگ آبی با استفاده در جای صحیح در واقع میتونه سادگی رنگ های گرم رو در هم بشکنه.

۶- دکوراسیون داخلی منزل به سبک انگلیسی

طراحی دکوراسیون داخلی انگلیسی

بارزترین نکته در سبک انگلیسی دکوراسیون داخلی منزل استفاده از چوب هایی با اشکال ویژه است. چوبهای منحنی c شکل یا s شکل، چوب های خمیده، پایه های مارپیچی ، پشتی های صندلی های خمیده و استثنایی و در کل سبک انگلیسی تا حد زیادی با چوب آمیخته است. سبک انگلیسی دارای القاب زیادیه که این سبک های متفاوت رو ملکه ها یا شاهزاده ها هرکدوم به نام خودشون نامگذاری میکردن.

۷- دکوراسیون داخلی منزل به سبک یونانی

دکوراسیون داخلی منزل به سبک یونان

خب سبک بعدی دکوراسیون داخلی منزل که میخوایم در موردش صحبت کنیم، سبک یونانی هست. سبک یونانی مثه سبک های ایران باستان هستش.

از نظر ترکیب بندی رنگی این سبک، رنگ های اصلی سفید و آبی هستن و حتی الامکان سعی میشه که فضاهای طراحی شده به این سبک بیشترین نورگیری رو داشته باشن.

شکوه و عظمت کار شده در سبک های ایران باستان به خوبی در طراحی های داخلی یونانی دیده میشه. استفاده از حکاکی های با جزئیات زیاد، مجسمه های از جنس سنگ مرمر، استفاده از چوب طبیعی برای احترام به طبیعت و همینطور استفاده از المان های پرقدرت مثه تنه درخت به عنوان میز یا قطعات کوچکتر درخت به عنوان تابلوی عکس نشانی از الهام گرفتن این سبک از سبک ایران باستان هستش.

تفاوت اصلی سبک یونانی با ایران باستان در استفاده از شکل های منحنی و قوس دار به شکل متعادل و متقارن  در دکوراسیون داخلی منزل هستش. چیزی که در معماری ایران باستان برعکس هست و معماری ایران باستان بیشتر به دنبال زاویه ها ونقاط تیز و منظم هندسی هست. سبک دکوراسیون داخلی منزل یونانی رو حتما توی فیلم های معروفی مثه گلادیاتور یا فیلم های تاریخی دیدین.

اکثر مصالحی که برای کار در معماری یونانی به کار برده میشه مرمر سفید و آهک هستش ودلیل انتخاب اونا هم رنگ روشن اونهاست و البته سنگ مرمر نشان شکوه و قدرته.

۸- دکوراسیون داخلی منزل به سبک رومی

طراحی دکوراسیون داخلی رومی

این روزا ممکنه اسم سبک رومی را زیاد بشنوین البته برای نمای خارجی ساختمون. دلیل تمایل نشون دادن ما ایرنیا به سبک رومی برای معماری نمای خارجی شبیه بودن این معماری به سبک معماری ایرانی هستش.

اما اینجا صحبت ما در مورد دکوراسیون داخلی منزل به سبک رومی هستش. اولین نقطه مشترک این سبک با سبک یونان باستان استفاده از مجسمه های سنگی و تزئینات گچ بری بر روی دیوارها و سقف به شیوه منحنی متقارن است.

در معماری رومی استفاده از سردیس ها بجای مجسمه کامل نوآوری بود که از عناصر بارز اون فرسکو، کاتورا، پانتئون، موزلییک های رومی، باسیکیا، لامپ های رومی، فوروم، کلسئوم و کاتاکومب هستن. ستون های خاص با سرستون های گچبری و همچنین طاق های نیم دایره ای برای سالن های بزرگ و یا به عنوان تزئینی برای دیوار یکی دیگه از نماد های معماری داخلی منزل به سبک رومی هستش.

استفاده از موزائیک ها برای تزئین دیوار ها و همچنین تابلو های عکس نقاشی گونه نیز راه دیگری برای نزدیک کردن سبک معماری داخلی به معماری رومی هست.

نورپردازی در سبک معماری داخلی رومی یه گونه ای است که یادآور نور مشعل بر روی دیوارها باشد.

۹- دکوراسیون داخلی منزل به سبک مینیمالیسم(Minimalism)

دکوراسیون داخلی منزل به سبک مینیمالیسم

سبک مینیمال یکی از سبک‌های پرطرفدارترین سبک های دکوراسیون داخلی منزل در بین انواع سبک های دکوراسیون داخلی هستش.مینیمالیسم یا ساده گرایی سبکیه که از یه شاخه هنری گرفته شده. در این شاخه از هنر، هنرمندان سعی میکنن تا با سادگی تمام آثارشون رو به نمایش بزارن.

سبک مینیمالیسم رو هنرمندان روسی پس از انقلاب کبیر روسیه به راه انداختن. ساختار گرایی و علاقه به هندسه منظم و خلوت از ویژگی های اصلی این هنرمندان بوده.این سبک به قدری ساده و آرام هستش که رنگ استفاده شده در سبک دکوراسیون داخلی مینیمال همیشه خنثی است.

یعنی رنگ هایی استفاده میشه که نه گرم هستن نه سرد. در دکوراسیون مینیمال از اشیاء و آبجکت های پر زرق و برق به هیچ عنوان استفاده نمیشه. رنگ اصلی این سبک سفید و بعد از اون طوسی روشنه.

بر  خلاف سبک های رومی و یونانی یا ایران باستان در این سبک خبری از شکوه و تجمل گرایی نیست و همه چیز به ساده ترین شکل ممکن طراحی و اجرا میشود. دلیل علاقه بیش از حد مردم به این سبک تازه بودن آنست. اکثر سبک های قدیم که تا بحال مردم با آنها زندگی میکرده اند طرح هایی شلوغ و پرزرق و برق و یا بعضا خسته کننده بوده ولی این سبک با سادگی خود حس آرامش و تمرکز را به افراد میدهد.

۱۰- دکوراسیون داخلی منزل به سبک روستیک

دکوراسیون داخلی منزل به سبک روستیک

سبک روستیک تقریبا همان سبک روستایی است. در کوهستان ها و مناطق روستایی خانه های ویلایی معمولا ازین سبک استفاده میکنن. در این سبک طبیعت خودش رو به درون خانه میشکه و دکوراسیون داخلی منزل رو به لطافت طبیعت پیوند میزنه. ساختار دکوراسیون داخلی در این سبک نظم و ترتیب خاصی نداره و صرفا آنچه باعث راحتی در زندگی میشه در این سبک طراحی داخلی به کار گرفته میشود. در این سبک حتی ممکنه بعضا به جای میز و صندلی از کنده های چوبی و تنه بریده شده درختان و بجای دیوارهای آجری یا کاغذ دیواری از سنگ های صخره ای ای سنگ یا سنگ هایی مشابه استفاده بشه. در کل ساختار تعریف شده ای نداره ولی نشان های طبیعت در این سبک از دکوراسیون داخلی منزل به طور واضح ملموس هستش.

۱۱- دکوراسیون داخلی منزل به سبک روکوکو (Rococo style)

دکوراسیون داخلی منزل به سبک روکوکو

سبک روکو یکی دیگه از سبک های دکوراسیون داخلی منزل هستش که باز هم برگرفته از سبک های تجملاتی و با شکوه هست ولی برعکس اونها به دنبال قدرت نیست و ترکیبی از عواطف، احساسات، ظرافت و شکیل بودن است.  سبک روکو در طراحی آپارتما هایی استفاده میشه که فضای بسیار بازی دارن و از آبجکت های با شکوه و کلاسیک درون استفاده میشه. نقش روی کاغذ دیوارها، پارچه پرده ها یا روی مبل ها گل های ریز وبرجسته ای هستن که نشان از ظرافت و دقت دارن. در سبک روکو طراح عشق به جزئیات را به مهممانان القا میکند. این سبک از طراحی داخلی برای اتاق خواب های شیک ، سالن های اتاق نشیمن لوکس و نیز اتاق های دنج است.

۱۲- دکوراسیون داخلی منزل به سبک ماوریک

دکوراسیون داخلی منزل به سبک ماوریک

در این سبک از معماری هم که نوعی سبک مدرن از طراحی داخلی منزل هستش، چهارچوب های سبک مدرن رو کمی بهم میریزه و نسبت به سبک های مدرن کمی عجیب تر به نظر میاد. فلسفه این نوع طراحی هم در این سبک طراحی داخلی اینه که معمولا جوون تر ها نسبت به مسن ها کمتر به قاعده و چهارچوب ها مقید هستن و این باعث میشه که به طور آزادانه ای این نوع طراحی ها صورت بگیره. در سبک ماوریک رنگ ها و اجزاء میتونن بر خلاف عرف در حالت های مختلفی در کنار هم قرار بگیرن.

۱۳- دکوراسیون داخلی منزل به سبک طراحی داخلی گوتیک

طراحی داخلی به سبک ماوریک

این سبک از طراحی داخلی منزل مختص کسانیه که به نور هیچ علاقه ای ندارن. من بارها دیدم کسانی که به دنبال طراحی داخلی های تاریک هستن و این به نوعی علاقشون رو به تنهایی نشون میده. در سبک گوتیک بر خلاف سایر سبک های طراحی داخلی نور جای زیادی ندارد و فضای طراحی از دل تاریکی ها بیرون میاد. خطوط عمودی سایه های پرده و همینطور دیوارهای بلند با پنجره های عمودی که سعی در کشیده نشون دادن فضا داره از ویژگی های این سبک هستش. همچنین استفاد از رنگ های تیره به خصوص مشکی و قهوه ای سوخته به تاریک تر نشون دادن این فضا بسیار کمک میکنه.

۱۴- طراحی داخلی به سبک شبی شیک (Shabby Chic style)

طراحی داخلی به سبک شبی شیک

یکی دیگه از سبک های طراحی داخلی منزل سبک شبی شیک با طراحی حس زنانه است. شبی شیک از انگلستان شروع شد و بیشتر سعی داره که ظاهر فضای دکوراسیون داخلی منزل رو قدیمی نشون بده. استفاده از دکور های قدیمی و کهنه، مبلمان و اثاثیه قدیمی خودش یه راهیه واسه قدیمی تر کردن فضای داخلی. رنگ هایی که توی این سبک استفاده میشه هم تقریبا رنگ هایی هستن که جلوه قدیمی تری دارن، عاجی ، کرم رنگ ، زرد کمرنگ و صورتی، آبی روشن یا سبز روشن. توی سبک طراحی داخلی شبی شیک معمولا از چوب ها یا رنگ های تیره استفاده نمیشه. استفاده از نقاشی های قدیمی و کم رنگ نمود زیادی توی این سبک داره.

۱۴- طراحی داخلی به سبک آرت دکو (Art Deco)

طراحی داخلی آرت دکو

سبک آرت دکو یکی از سبک های هنری توی حوزه طراحی داخلی منزل هستش که با رنگ های پررنگ و قوی، هندسه خیلی خاص و قانون شکن و البته جزئیات بسیار زیاد و دقیق مهندسی با زاویه هایی تیز تونسته خودش رو با نام آرت به معنی هنر معرفی کنه. در انتخاب رنگ های آرت دکو برای دکوراسیون داخلی منزل از رنگ های قوی و شاخص استفاده میشه. برای مبل ها، پرده ها، کف و هرجایی از فضا سعی میشه رنگ های با هیجان بالا استفاده بشه مثه رنگ های قرمز، آبی، سبز و زرد. استفاده از مجسمه هاو  المان های پرانرژی با رنگ های قوی یکی دیگه از شاخصه های سبک آرت هستش.

۱۵- طراحی داخلی به سبک آرت نوو(Art Nouveau)

طراحی داخلی به سبک آرت نوو

یکی دیگه از سبک های هنری طراحی داخلی منزل سبک آرت نوو هستش که ویژگی بارز این سبک منحنی های بزرگ و اشکال خطی در طراحی داخلی منزله.یکی از طراحان معروف این سبک از طراحی چارلز رنی مکینتاش بود. بخش عمده این سبک طراحی های منزل با الهام ازطبعیت بود و طرح هایی از پروانه، شبکه عنکبوت ها، خطوط لانه زنبوری ، و گل های تلطیف شده در این سبک از طراحی به خوبی ترکیب میشن.

۱۶- طراحی داخلی به سبک شیکر

طراحی داخلی به سبک شیکر

اگه دنبال طرح های ساده و بی آلایش مثه سبک مینیمالیسم هستین میتونم بهتون سبک شیکر رو پیشهاد کنم. این طراح داخلی به شدت شیک و ساده است. در این نوع دکوراسیون داخلی منزل هم از چوب در مقیاس زیاد استفاده میشه و البته رنگ های خنثی مثه خاکستری، بژ، قهوای و رنگ های مات جزو رنگ های تشکیل دهنده این سبک هستن. در طراحی داخلی به سبک شیکر از چوب درخت گیلاس استفاده میشه که برای این سبک بسیار انتخاب خوبی هستش.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید