چگونه در اولین روزهای کاری موفق باشیم؟

موفقیت در اولین روزهای کاری
86بازدید

پیدا کردن شغل در این بازار عجیب و غریب مثه هفت خوان رستم میمونه و نگه داشتن اون شغل بدتر. خیلی از افراد بعد از پذیرش توی یه شغل خیالشون راحت میشه و فکر میکنن واسه همیشه توی اون شغل میمونن ولی خب واقعیت چیز دیگه ایه. موفقیت در اولین روزهای کاری ساده نیست.

امروز میخوایم به شما آموزش بدیم که چطور میشه در اولین روزهای کاری موفق باشیم؟

زمانی که میخواین جایی مشغول به کار بشین ازتون میخوان یه دوره آزمایشی رو پیش اونا بگذرونین. شما توی اولین روزهای کاری در هر شرکت و سازمانی زیر ذره بین مدیران و مسئولان اون قسمت هستین. ظاهر، رفتار ، عملکرد و توانایی های شما به خوبی در این چند روز نخست سنجیده میشه و براساس اون، ارزیابی نهایی برای حضور دائمی شما و یا عدم ادامه همکاری با شما شکل میگیره.

موفقیت در اولین روزهای کاری بستگی به دوره آزمایشی داره. این دوره رو به سه دوره کوچک‌ترِ هفته اول، ماه اول و ۹۰ روز اول تقسیم کنین تا بتونین با برنامه ریزی خودتون رو به عنوان یه نیروی کارآمد اثبات کنین.

راهکارهای موفقیت در اولین روزهای کاری

موفقیت در اولین روزهای کاری (هفته اول ):

۱- شناسایی اولویت های تیم:

معمولا برای موفقیت در اولین روزهای کاری باید وقتتونو برای شناخت محیط کار و وظایفی که به عهدتون گذاشته شده صرف کنین. از سوال پرسیدن در موردوظایفتون وحشت نداشته باشین. طبیعیه که چون تازه وارد این محیط کاری شدین اطلاعات زیادی در مورد کارتون نداشته باشین. این سوال ها زمینه خوبیه برای ارتباط گرفتن با مدیریت تیم و مجموعه.

سعی کنین در مرحله اول کارهایی رو انجام بدین که توی اون زمینه توانایی بیشتری دارین. این کار هم اعتماد به نفستون رو بالا میبره و هم موفقیت های کوچکتون به چشم دیگران میاد.

۲- ساختار سازمان رو پیدا کنین:

ساختار سازمانی چارتی هستش که در اون سلسله مراتب موجود در شرکت و اینکه کارها به چه صورت و از طریق چه افرادی باید انجام بشه شرح داده شده. ممکنه این ساختار رو همون روزای اول بهتون بدن اگر هم ندادن خودتون باید سعی کنین تا اونو گیر بیارین و یا با سوال و جواب به نتیجه برسین. این یکی از موارد ضروری موفقیت در اولین روزهای کاری هستش.

اینکه واحدی که در اون کاری میکنین به چه واحد های دیگه ای در ارتباطه یا برای انجام هرکاری سراغ چه کسی باید برین و در کل یه جورایی نقشه راهتون محسوب میشه. آگاهی و تسلط شما به این ساختار میتونه شما رو در دید مدیران باهوش جلوه بده.

۳- برای یک روز هم که شده در دفتر بمانید:

یکی دیگه از عوامل موفقیت در اولین روزهای کاری ماندن یک روز از اول وقت تا آخر وقت در محل کار هستش. این کار میتونه نتایج جالبی برای شما داشته باشه. اول اینکه میتونید ساعت کاری که بازدهی بدنتون بیشتر هستش رو پیدا کنین.

خیلی از افراد ممکنه سبک زندگیشون تا حالا به شکلی بوده باشه که کار در ساعات اولیه صب برایشان خسته کننده باشه ولی خیلی ها برعکس در ساعات ظهر یا عصر بهتر کار میکنن. سعی کنین این تایم رو پیدا کنین و کارهایی که نیاز به تمرکز بیشتری داره رو برای این تایم ها برنامه ریزی کنین.

در ثانی، ماندن شما یک روز کامل کاری میتونه این سیگنال رو به مدیران سازمانتون ارسال کنه که! شما برای کارتون ارزش زیادی قائل هستین. موفقیت در اولین روزهای کاری با همین کارهای ساده نمود پیدا میکنه.

چگونگی موفقیت در اولین روزهای کاری

۴- برقراری ارتباط با همکاران:

آدم های کم رو و خجالتی یا پرو در هر دو صورت در اولین روزهای کاری محکوم به شکست هستن. شما نیاز به برقراری ارتباط و شناساندن خودتان به همکاران تازه در محیط کاریتان دارین ولی باید مراقب باشین!

قطعا در روزهای اول کاری ممکنه همکاران هرکدوم به شکلی و نوعی خاص رفتار کنن ولی این شما هستین که باید فضا را مدیریت کنین چون شما زیر ذره بین هستین نه اونا! سعی کنین روابط محترمانه و گرمی رو در عین حال با رعایت خط قرمز ها با همه اونا ایجاد کنین.

با خیلی از افراد نیاز هست که حتی صمیمی تر بشین و با بعضی ها بهتره که فاصله و حد و مرز ها رو رعایت کنین. اما در مجموع باید با همه همکاران به صورت محترمانه برخورد کنین و خودتون رو بهشون معرفی کنین و اسم و مسئولیت هاشون رو بپرسین.

این مطلب را نیز بخوانید:         راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس

۵- ارتباط با مدیر:

یکی دیگه از عوامل موفقیت در اولین روزهای کاری که قبلا هم گفتیم! اینه که دوره آزمایشی بهانه خوبیه تا بتونین ارتباط با مدیران واحد و سازمان رو تقویت کنین و به بهانه ارائه گزارش هفتگی و عملکردی خودتون باهاشون تعامل داشته باشین. سعی کنین در عین رعایت احترام و روابط گرم، خودتون رو محکم نشون بدین و با اعتماد به نفس کامل در مقابلشون حاضر بشین.

چگونگی موفقیت در اولین روزهای کاری

موفقیت در روزهای اول کاری (ماه اول ):

۱- پرسش، شنیدن و مشاهده کردن

مهمترین مسئله در اولین ماه کاری شما اینه که بتونین کارها رو به درستی انجام بدین. توی هفته اول ساختار و وظایف کلی کارتون رو شناختین و حالا موقع انجام صحیح اوناست.

شما با پرسش سوالات درست از اشخاص درست و دیدن نحوه عملکرد اونها میتونین سریع تر خودتون رو تطبیق بدین و کارتون رو به نحوی که مورد پسند مدیریت هست، انجام بدین. به خوبی به رفتار، عملکرد و توصیه همکارانتون و مدیران توجه کنین.

۲-نیازهای شرکت رو بشناسین

هرچقدر سعی کنین دید کلی تری نسبت به شناخت شرکتتون داشته باشین موفقیت در اولین روزهای کاری رو برای خودتون بیشتر تضمین میکنین. با شناخت نیاز های شرکت و اولویت های اونا میتونین خودتون رو به شکل یک نیروی ماهر و حرفه ای معرفی کنین.

به عنوان مثال اگه متوجه شدین که شرکت به دنبال شخصی برای کار با نرم افزاری هستش که یادگیریش سخت نیست این مسئولیت رو شما به عهده بگیرین و نشون بدین که به فکر برآورده کردن نیازهای اونا هستین.

۳- مشکلات و نواقص تیم رو یادداشت کنید

برای موفقیت در اولین روزهای کاری باید خودتون رو برای هرچیزی آماده کنین. شما با شناخت و بررسی مشکلات تیم میتونین راهکارهایی رو پیدا کنین که به واسطه اون نتایج بهتری برای کل تیم بدست بیارین منتهی باید توجه داشته باشین که به نحوی عمل نکنین که سوء برداشت بشه.

بعضی مواقع رفتارها به گونه ای هستش که افراد تیم فکر میکنن شما میخواین جای اونارو بگیرین. خیلی باید مراقب باشین که همچین طرز فکرهایی در روزهای اول کار ایجاد نشه.

موفقیت در روزهای اول کاری

موفقیت در روزهای اول کاری (۹۰ روز اول):

۱- شناسایی افراد ماهر و همکاران با سابقه

برای موفقیت در اولین روزهای کاری سعی کنین در ۹۰ روز نخست افراد حرفه ای و ماهر در محل کارتون رو شناسایی کنین و باهاشون ارتباطات خوبی برقرار کنین. سابقه و تجربه این افراد همونطور که باعث موفقیت و تداوم کار خودشون در محل کار شده میتونه باعث موفقیت شما هم بشه.

۲- انتظارات خودتون رو مشخص کنین

در طی صحبت ها و ارتباطاتی که با مدیران دارید به اونها نشون بدین که اهداف و انتظارات شما در جهت منافع اونهاست و به وظایف روزمره شما آسیبی نمیزنه. و در مقابل نشون بدین که چه انتظارات و خواسته هایی دارین. اینکه همیشه در مقابل مدیران چشم بگین و از خواسته ها و انتظارات خودتون چشم پوشی کنین موفقیت نیست!

برای موفقیت در اولین روزهای کاری باید بعد ازینکه خودتون رو ثابت کردین نشون بدین که در مقابل خواسته ها و انتظاراتی هم دارین که با برآورده شدنش در جهت منافع شرکت بیشتر کار خواهید کرد.

۳- وظایف نانوشته رو به عهده بگیرین

گهگاهی کارهایی رو انجام بدین که وظیفتون نیست و در واقع لطف شما نسبت به همکاران به حساب میاد. مثلا شستن ظرف های بقیه موقع ناهار، رسوندن اونها به منزلشون و یا…

ولی باید در نظر داشته باشین که این کارها تبدیل به وظیفه شما نشه! اینکه هرازگاهی این موارد رو انجام بدین میتونه انعطاف پذیری شما رو نشون بده و انجام مداوم اونها شمارو تبدیل به آدم ضعیفی میکنه.

راهکارهایی برای موفقیت در اولین روزهای کاری

۴- انگیزه خود را از دست ندهید

این خیلی مهمه که پس از پذیرفته شدن دوره آزمایشی و بعد از اینکه تونستین موفقیت در اولین روزهای کاری رو کسب کنین همین روال رو به صورت ثابت ادامه بدین. یعنی به گونه ای رفتار کنین که این رفتار همیشگی شما بوده و نمیخواستین برای یه مدت کوتاه فیلم بازی کنین.

همیشه مثه روزهای اول کاریتون با انگیزه و با هدف باشین و سعی کنین این انرژی و نشاط رو به بقیه همکاراتون هم انتقال بدین.

 

دیدگاهتان را بنویسید